U srnčí zvěře bývá období reprodukce poměrně krátké a probíhá zhruba od poloviny července do poloviny srpna.
Jedním z klíčových faktorů nástupu říje je počasí. Teplé a slunečné počasí nástup říje urychlí, a naopak chladné deštivé počasí může říji významně oddálit.
S teplým počasím částečně souvisí i nadmořská výška, a proto nejdříve začíná říje v nížinách a postupně se přesouvá do vyšších nadmořských poloh.
Dalším faktorem je věk. Nejdříve do říje vstupují mladé srny a postupně jsou střídány staršími kusy. Pohlavní žlázy srnců začínají být aktivní přibližně od dubna a činnost omezují na koci roku.
V době říje u srn dochází k ovulaci a aktivaci pachových žláz na obřítku. V tomto období začínají být srnci méně ostražití, začínají vyhledávat srny a také intenzivně značí okraje svých teritorií.
Srny v té době odkládají své potomky a jsou dokonce schopné ignorovat jejich nářek, to vypovídá o značné síle reprodukčního instinktu. Když se srnci podaří najít říjnou srnu, začíná ji pronásledovat.
Srna ze začátku před srncem prchá. Při těchto námluvách mohou na polích vznikat různé obrazce, většinou kruhy, které srnčí pár vyšlapal. Když srna dosáhne vrcholu ovulace, přestane před srncem utíkat a nechá se pokládat.
Srnec je chopen během celé říje pokládat až 5 srn, zpravidla však věnuje svou pozornost jedné srně a teprve po jejím oplození začne hledat jinou.
Do říje se mohou zapojit i dvouletí srnci, i když jejich úspěšnost pokládání srny se pohybuje pouze okolo 15 %. Nejúspěšněji se rozmnožující jedinci mívají věk od 3 do 8 let. S věkem přesahujícím 8 let už úspěšnost páření není tak vysoká.