Zavřít
Napsal: admin dne 28/09/2021

Mufloni patří k mimořádně společenským zvířatům, žijí ve smíšených stádech, která se v zimním období rozrůstají na až 50 jedinců.

Vždy je vede starší muflonice. Současně jsou tato zvířata mimořádně plachá a ostražitá. Využívají vynikající čich i zrak.

Biotopem jsou pro muflony především suché smíšené lesy se skalnatou půdou do 1 000 m n. m. V Česku se chovají v oborách, nejedná se však o naši původní zvěř.

U nás byli nejprve vysazeni do Staré obory u Hluboké nad Vltavou, odtud se postupně rozšířili do dalších oblastí.

V tuzemsku byli mufloni vysazeni dle historických pramenů v polovině 18. století a zvířata se na naše podmínky úspěšně etablovala, což vedlo k jejich hojnému rozšíření.

V tuzemsku žije dokonce asi 36 % světové mufloní populace. Tu tvoří asi 70 000 kusů zvířat.

Převážnou většinu mufloní potravy tvoří trávy, a to i ty kyselé nebo tvrdé. Spásat i rostliny těsně u země mu umožňuje rozeklaný horní pysk.

Stávající stav však můžeme již označit za přemnožení mufloní populace, která páchá i značné škody. A to jak na lesním porostu, tak také na přízemní vegetaci.

V lese poškozují mufloni zejména mladé stromky do dvaceti let, kterým loupou kůru.

Mufloni u nás nemají přirozené nepřátele (např. medvědy a vlky), lze jejich stavy regulovat jen lovem!

Martin Mentor Odpovědět 02/04/2022

Ano mufloni jsou take ve volne prirode kolem Kokorina. Pozorujeme velke stado, minimalne 50 ks pri presunu pres komunikaci z Kokorina na Dobren. Docela nas prekvapili 🙂

Jméno
E-mail
Váš komentář