Mufloni patří k mimořádně společenským zvířatům, žijí ve smíšených stádech, která se v zimním období rozrůstají na až 50 jedinců.
Vždy je vede starší muflonice. Současně jsou tato zvířata mimořádně plachá a ostražitá. Využívají vynikající čich i zrak.
Biotopem jsou pro muflony především suché smíšené lesy se skalnatou půdou do 1 000 m n. m. V Česku se chovají v oborách, nejedná se však o naši původní zvěř.
U nás byli nejprve vysazeni do Staré obory u Hluboké nad Vltavou, odtud se postupně rozšířili do dalších oblastí.
V tuzemsku byli mufloni vysazeni dle historických pramenů v polovině 18. století a zvířata se na naše podmínky úspěšně etablovala, což vedlo k jejich hojnému rozšíření.
V tuzemsku žije dokonce asi 36 % světové mufloní populace. Tu tvoří asi 70 000 kusů zvířat.
Převážnou většinu mufloní potravy tvoří trávy, a to i ty kyselé nebo tvrdé. Spásat i rostliny těsně u země mu umožňuje rozeklaný horní pysk.
Stávající stav však můžeme již označit za přemnožení mufloní populace, která páchá i značné škody. A to jak na lesním porostu, tak také na přízemní vegetaci.
V lese poškozují mufloni zejména mladé stromky do dvaceti let, kterým loupou kůru.
Mufloni u nás nemají přirozené nepřátele (např. medvědy a vlky), lze jejich stavy regulovat jen lovem!
Ano mufloni jsou take ve volne prirode kolem Kokorina. Pozorujeme velke stado, minimalne 50 ks pri presunu pres komunikaci z Kokorina na Dobren. Docela nas prekvapili 🙂