Zavřít
Napsal: admin dne 25/09/2021

Muflon evropský je poddruhem ovce kruhorohé. Vznikl zdivočením její domestikované formy ovce domácí. V Česku se považuje za lovný druh.

Základní charakteristika muflona

Patří do řádu sudokopytníků a jde o jediného zástupce druhu Ovis (ovce), který se vyskytuje v české a také v evropské přírodě. Muflon se stavbou těla podobá ovci domácí.

Tělo má délku 80-130 cm, kohoutková výška dosahuje 75 cm. Berani mohou vážit až 50 kg, ovce jsou subtilnější. Z divoce žijících ovcí je nejmenší. V letních měsících vykazuje jeho srst světle rezavohnědou barvu. Naopak zimní srst je tmavá až černá.

Charakteristickým znakem muflona jsou především až 80 cm dlouhé toulce, které jsou tmavohnědé a lesklé. Ty muflon na zimu neshazuje. Rohy muflonům rostou celý život a lze podle nich určit i věk zvířete, přesněji podle vrubů na nich. Slouží také coby trofej. Muflonice žádné rohy obvykle nemají, případně pouze malé růžky.

Starší berani využívají toulce k impozantním a zvláště urputným soubojům. Samci do sebe při nich značnou silou naráží, což potvrzují i hlasité rány. Tímto způsobem se snaží ovládnout stádo muflonic.

Jméno
E-mail
Váš komentář