Zavřít
Napsal: admin dne 22/09/2022

S příchodem jelení říje na sebe jeleni upozorňují hlavně hlasovými projevy – troubením, ale zanechávají za sebou i další znamení, související s teritoriálním chováním říjících jelenů.

Ti svým parožím tlučou do vegetace, lámou mladé porosty a rozhrabávají půdu. Říje probíhá v září a říjnu (okolo 10. září).

Rušná a hlasití říje s ,,troubením“ probíhá za pěkného, ale chladného počasí. Za teplého a deštivého počasí bývá říje tichá. Průvodním znakem říjného jelena je zčervenalé břicho okolo žíly.

Místo říje určuje tlupa laní (zejména úživné lokality). Tlupy laní vodí starší zkušená laň a ostatní laně tlupy se dobrovolně podřizují jejímu vedení.

Jelen, který je držitelem tlupy, se s laněmi páří a odhání soky. Takovou roli ale obvykle zastávají jeleni středního věku.

Mladší a starší jedinci (do čtyř let a nad jedenáct let věku) musejí vsadit na jinou strategii a zpravidla se snaží spářit s laněmi oddělenými od tlupy, nebo se je i sami aktivně snaží oddělit.

V důsledku obrany tlupy laní, omezení příjmu potravy a celkové změny aktivity během období říje ztrácejí říjící jeleni přes 80 % tělesného tuku, což je až 20 % hmotnosti (jelen může ztratit 30 – 40 kg živé hmotnosti).

Buďte první, kdo okomentuje příspěvek

Jméno
E-mail
Váš komentář