Zavřít
Napsal: admin dne 04/02/2021

Rybáři se dozvěděli velmi příjemnou zprávu, jelikož budou dostávat další tři roky finanční náhrady za škody, které jim na rybách způsobili kormoráni. Že jsou škody vysoké, potvrzuje zpráva z Ministerstva financí….

Předloni vyplatilo Ministerstvo financí na finančních náhradách 37,2 milionu korun. Kormorán velký je podle platné právní úpravy zařazen mezi zvláště chráněné druhy živočichů v kategorii „ohrožený“. Proto prezident Miloš Zeman podepsal prodloužení novely o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy.

Proč způsobuje kormorán škody rybářům?

Kormorán velký patří mezi nejvýznamnější rybí predátory. Na území České republiky se v minulosti vyskytoval jen sporadicky. Pravidelné hnízdění je dokládáno až od roku 1982 a jeho počty se zvyšují.

Je to dáno především:

  • zvýšením úživnosti vod;
  • omezením používání pesticidů a změnou klimatických podmínek;
  • kormorán byl také dlouho legislativně chráněný

Jak vypadá kormorán velký?

Kormorán velký je vodní pták větší než kachna, je téměř celý černý. Snad by za něj někdo mohl mylně považovat lysku černou, která je však o něco menší než kachna. Mladí ptáci mají bílé břicho, dospělí ptáci ve svatebním šatu mají bílé skvrny u nohou a bílé peří na hlavě.

Buďte první, kdo okomentuje příspěvek

Jméno
E-mail
Váš komentář