Zavřít
Napsal: admin dne 22/02/2021

U obce Sedlice u Rožmitálu pod Třemšínem bylo nalezeno šestnáct mrtvých zvířat včetně orla mořského, dvou jestřábů lesních a tří kání lesních (pták roku 2021). Pravděpodobně byli otráveni.

Kdo hrůzný nález našel?

V sobotu byla psovodka České společnosti ornitologické  přivolaná policií po nálezu mrtvého orla mořského s typickými příznaky otravy (křečovitě roztažená křídla a zaťaté pařáty). Nálezů mrtvých zvířat bylo nakonec tak velké množství, že se hledání v terénu od dopoledne protáhlo do nočních hodin. Případ si převzala kriminální policie. Zda se jednalo o otravu nervovým jedem karbofuranem, který pytláci k likvidaci dravců používají nejčastěji, určí pitva.

Jaká byla nalezena otrávená zvířata?

Celkový počet nalezených mrtvých zvířat bylo šestnáct Kromě orla mořského byli na lokalitě dohledáni 2 jestřábi lesní, 3 káně lesní, 8 krkavců velkých, 1 straka obecná, 1 liška obecná

Je pravděpodobné, že se jednalo o otravu…

Poloha, v jakých byla zvířata nalezena, a také nalezené kousky návnad, ukazují na otravu. Traviči a pytláci k trávení zvířat nejčastěji používají zvláště brutální způsob usmrcení – nástrahu s nervovým jedem karbofuranem, po jehož požití zvíře umírá bolestivě v křečích.

Zdroj: birdlife.cz

Buďte první, kdo okomentuje příspěvek

Jméno
E-mail
Váš komentář