Zavřít
Napsal: admin dne 13/11/2022

Společné lovy neboli naháňky jsou v poslední době velice oblíbené mezi myslivci. Jedná se totiž o účinný způsob lovu spárkaté zvěře, a to především zvěře černé.

Naháňka

Tento typ společného lovu probíhá tak, že se obstoupí vybraná leč střelci. Střelci musí stát přibližně ve stejné vzdálenosti od sebe tak, aby na sebe viděli.

Honci a psovodi, po zahájení společného lovu, leč prochází v řadě jedním směrem. Během procházení leče se může stát i to, že se zvěř vrátí za řadu honců, a tak se daná leč může tzv. hoblovat, což znamená, že se znovu prochází.

Při hoblování se již zvěř těžce vyhání, protože je leč plná pachů, na které si zvěř už zvykla, a navíc psi často přeběhnou do vedlejších porostů .

Naháňka se slíděním

Naháňka se slíděním, známa i pod názvem společná čekaná, je způsob společného lovu, který začíná být velice populární ve většině větších lesnických společnostech.

Hlavním rozdílem oproti klasické naháňce je to, že se střelci nestaví do řady okolo leče, ale jsou rozestaveni po částech honitby, ve které probíhá společný lov.

Při tomto způsobu jsou honci vystřídáni psy, kteří se v leči pohybují společně s vůdci psů. Během tohoto způsobu lovu nevadí, že se psi pohybují i v jiných částech honitby.

Ukončení lovu je určeno buď na začátku pevným časem, nebo se účastníci lovu domlouvají pomocí vysílaček/mobilních zařízení. Výřad bývá častěji úspěšnější u společné čekané, něž u klasických naháněk

Buďte první, kdo okomentuje příspěvek

Jméno
E-mail
Váš komentář