Nebývalý nárůst počtu nalezených zdechlin srnčí zvěře, uštvaných nebo stržených volně pobíhajícími psy zaznamenávají ochránci krkonošské přírody. Hovoří o vyšších desítkách kusů. Nejkritičtější období roku pro přežití zvěře přitom podle nich teprve začíná.
„Dosud nikdy jsme v zimním období neregistrovali tolik úhynů srnčí zvěře jako letos,“ upozornil Václav Jansa, náměstek ředitele a vedoucí oboru péče o národní park.
Proč narůstají počty uštvané zvěře?
Úhyny jsou způsobeny extrémním vysílením zvěře v důsledků jejího rušení návštěvníky hor nebo štvaním volně pobíhajícími psy. V řadě případů pak je od psů srnčí i potrhána či přímo stržena a zabita.
„Tento problém se nejintenzivněji projevuje v nižších částech hor a v blízkosti lidských sídel,“ upřesnil Václav Jansa.
Zvýšený pohyb veřejnosti v terénu je pro zvěř dalším rizikovým faktorem. Stoupá počet lidí, kteří vyrážejí do hor v pozdních odpoledních, nočních či brzkých ranních hodinách, tedy v čase, kdy má příroda odpočívat a mít klid.
Zvěř nemá klid ani v tradičních lokalitách…
Ani tradiční lokality, kde zvěř hledá klid, jí ho nezaručí. Zatímco polský Krkonošský národní park je možné navštívit pouze od východu do západu Slunce, a noc je vyhrazena přírodě, v Česku podobné omezení neexistuje.
Nejkritičtějším obdobím pro přežití zvěře je přechod mezi zimou a jarem. Zvěř je po zimě vyčerpaná a na konci svých sil. Na začátku jara také proto, že přichází období mláďat.
Zdroj: trutnovinky.cz
Buďte první, kdo okomentuje příspěvek