Zavřít
Napsal: admin dne 01/03/2021

Nebývalý nárůst počtu nalezených zdechlin srnčí zvěře, uštvaných nebo stržených volně pobíhajícími psy zaznamenávají ochránci krkonošské přírody. Hovoří o vyšších desítkách kusů. Nejkritičtější období roku pro přežití zvěře přitom podle nich teprve začíná.

„Dosud nikdy jsme v zimním období neregistrovali tolik úhynů srnčí zvěře jako letos,“ upozornil Václav Jansa, náměstek ředitele a vedoucí oboru péče o národní park.

Proč narůstají počty uštvané zvěře?

Úhyny jsou způsobeny extrémním vysílením zvěře v důsledků jejího rušení návštěvníky hor nebo štvaním volně pobíhajícími psy. V řadě případů pak je od psů srnčí i potrhána či přímo stržena a zabita.

„Tento problém se nejintenzivněji projevuje v nižších částech hor a v blízkosti lidských sídel,“ upřesnil Václav Jansa.

Zvýšený pohyb veřejnosti v terénu je pro zvěř dalším rizikovým faktorem. Stoupá počet lidí, kteří vyrážejí do hor v pozdních odpoledních, nočních či brzkých ranních hodinách, tedy v čase, kdy má příroda odpočívat a mít klid.

Zvěř nemá klid ani v tradičních lokalitách…

Ani tradiční lokality, kde zvěř hledá klid, jí ho nezaručí. Zatímco polský Krkonošský národní park je možné navštívit pouze od východu do západu Slunce, a noc je vyhrazena přírodě, v Česku podobné omezení neexistuje.

Nejkritičtějším obdobím pro přežití zvěře je přechod mezi zimou a jarem. Zvěř je po zimě vyčerpaná a na konci svých sil. Na začátku jara také proto, že přichází období mláďat.

Zdroj: trutnovinky.cz

Buďte první, kdo okomentuje příspěvek

Jméno
E-mail
Váš komentář