Zavřít
Napsal: admin dne 08/02/2021

Velice divnou mrtvou kočku objevili místní na cestě u Nového Knína (Dobříšsko). Místní proto kontaktovali příslušné orgány a následná genetická analýza Ústavu biologie obratlovců Akademie věd prokázala, že se jednalo o divokou kočku!

Výskyt kočky divoké v České republice

V Čechách byla původní populace vyhubena na přelomu 18. a 19. století, později se objevovali pouze zatoulaní jedinci z okolních států. V letech 2011-2016 se na našem území podařilo získat několik důkazů o výskytu kočky divoké ze záznamů z fotopastí (Šumava, Javorníky, Bílé Karpaty, Český les).

Přišla kočka divoká ze sousedního státu?

„Dobříšsko představuje oblast, která není přímo napojena na pohraničí a na areál výskytu v sousedních státech, což by mohlo být důkazem, že nejde jen o ojedinělý výskyt jedince, který se k nám zatoulal z Německa,“

uvedla zooložka Jarmila Krojerová z Ústavu biologie obratlovců

Co se ví o kočce divoké?

Jedná se o velmi vzácnou šelmu České republiky. Lze si ji snadno splést se zdivočelou mourovatou kočkou domácí. Jejich odlišení může být značně náročné. Kočka divoká je mohutnější s menšíma ušima a se silným ocasem.

Vyskytuje se především v listnatých a smíšených lesích pahorkatin a vrchovin, méně často v nížinách. Důležitý je výskyt vhodných úkrytů, jako jsou skalní rozsedliny, dutiny starých stromů, opuštěné liščí a jezevčí nory.

Buďte první, kdo okomentuje příspěvek

Jméno
E-mail
Váš komentář