Zavřít
Napsal: admin dne 01/08/2021

Puškohled je prakticky povinnou výbavou pro sféru loveckých zbraní. Podle čeho si vybrat ten správný?

Podle čeho vybírat puškohled?

Puškohled se od kolimátoru, což je zařízení s podobnou funkcí optického zaměřování, liší hlavně tím, že cíl navíc přiblíží a promítne na něj tzv. kříž. Tento kříž může napříč jednotlivými zařízeními být různý.

Každý puškohled má své číselné označení. Tyto číslice nejsou náhodné, jde o označení, které specifikuje další parametry zařízení.

Zoom

Podstatným faktorem při výběru puškohledu je jeho zvětšení neboli zoom. To může být pevné i proměnné. Na puškohledu lze najít například označení ve formátu 3-9x, přičemž druhé číslo jednoduše znamená devítinásobný zoom.

V případě, že plánujeme střílet především na dlouhé vzdálenosti, je potřeba si vybrat puškohled s vyšším číslem. Pro myslivce je většinou ideální puškohled se zoomem 2,5-10x, 4-16x nebo univerzální 3-18x.

Záleží však na konkrétním účelu využití. Zejména lov osamělý, například na posedu, případně lov v noci vyžaduje co největší zvětšení.

Průměr objektivu

Označení ve formátu 3-9×40 pak jednoduše upozorňuje číslem 40 na velikost objektivu. Platí, že nároky na vyšší světelnost objektivu nutně přinášejí nutnost většího objektivu. Pro lov na posedu by to například mělo být 50 nebo 56 mm.

Paralaxa

Dalším zásadním atributem je korekce paralaxy neboli korekcí objektivu. To je schopnost doostření obrazu na různé vzdálenosti při odlišně nastaveném zvětšení. Paralaxa tedy umožňuje prakticky toto zaostření.

Označení SF pak značí paralaxu boční, u puškohledů OA se paralaxa nachází v přední části. Případně může být puškohled bez paralaxy.

Výrobci zbraní povětšinou své produkty nastřelují a testují na vzdálenosti 100 m. Producenti lovecké optiky na tuto skutečnost zareagovali, a proto se naprostá většina současných modelů označuje jako 100 m bez paralaxy. U optiky určené k použití na větší vzdálenosti se můžeme setkat i s hodnotou 200 m.

Cena

Záleží i na ceně. Výběr kvalitní optiky je otázkou několika tisíc. Pro zájemce by tak nemělo být překvapivé, pokud se cena nového puškohledu s přehledem vyšplhá k částce odpovídající samotnému pořízení zbraně.

Buďte první, kdo okomentuje příspěvek

Jméno
E-mail
Váš komentář