Zavřít
Napsal: admin dne 11/03/2022

Kulovnice patří mezi tradiční lovecké zbraně využívané pro lov vysoké a černé zvěře. Podle čeho si vybrat tu pravou?

Stále oblíbené zlamovací jednušky i luxusní dvojáky

Kulovnice by neměla chybět ve výbavě žádného myslivce. Výběr kvalitní kulovnice ovlivní hned několik hledisek.

V první řadě je to způsob lovu. Je tak nutné si ujasnit, zda budou nejčastější aktivitou lovy na čekanou, na šoulačku, případně honitby či naháňky.

Od toho se odvíjí typ zbraně. V základu je možné si kulovnice dostupné na dnešním trhu rozdělit podle způsobu nabíjení a počtu hlavní na tři základní kategorie, a to na zlamovací s lůžkovým závěrem, opakovací a samonabíjecí.

Poměrně oblíbeným typem zbraně s lůžkovým závěrem je kulovnice tzv. jednuška se zlamovací hlavní, která je jednoranná. Druhým oblíbeným typem je kulová kozlice. Ta je charakteristická dvěma kulovými hlavněmi nad sebou.

Co se týče dalších typů, vyrábí se i kulové dvojáky a trojáky, tedy zbraně se třemi nebo dvěma hlavněmi. Kozlice i dvojáky však dnes nejsou příliš rozšířené, lze je považovat za spíše luxusní zboží. Jejich výhodou je pohotovost při druhém výstřelu, ale vyšší hmotnost.

U opakovacích kulovnice můžeme narazit na závěr přímotažný, případně na odsuvný nebo na typ lever action. Mechanismus lever action je historický, dnes však zažívající novou vlnu zájmu. Přímotažný závěr umožňuje ve srovnání s odsuvným větší rychlost střelby.

Volba podle vzdálenosti i druh zvěře

V případě střelby na delší vzdálenost je vhodná kulovnice s delší hlavní, a to většinou v maximální délce 66 cm, u některých modelů dokonce až 77 cm. Samostatnou kategorii tvoří lehké kulovnice s maximální délkou hlavně 60 cm. Těžké zbraně s délkou hlavně cca 60 cm se používají pro lov nebezpečné zvěře. Naopak lovci v českých lesích využijí kulovnice s kratší hlavní (přibližně 55 cm) vykazující dobrou ovladatelnost, a ne nutně vysokou přesnost.

Zaměřit bychom se neměli jen na podmínky. Je nutné i podle druhu zvěře správně dimenzovat ráži. Co se týče tohoto parametru, prakticky lze volit ze tří hlavních řad, a to ráže řady 5,6 mm, dále 6,5 mm; 7 mm a 7,62 mm, případně 8 mm a 9,3 mm. Univerzální určení v tomto směru neexistuje, například pro lov srnčí zvěře na větší vzdálenosti je použitelná ráže ráže 5,6 mm.

Výběr kulovnice je tedy záležitostí řady faktorů. Tu správnou si pro sebe jistě vyberete na webu www.lovbazar.cz.

Buďte první, kdo okomentuje příspěvek

Jméno
E-mail
Váš komentář