Zavřít
Napsal: admin dne 02/02/2021

Již stovky prasat ulovili myslivci ve Šluknovském výběžku a dalších částech Děčínska. Hlavní důvodem je kompletní zamoření africkým morem v Polsku, ale i v Sasku (Německo).

„Od 15. listopadu ulovili myslivci v naší části zóny, tedy na Děčínsku a ve Šluknovském výběžku, celkem 366 kusů divočáků a dalších třináct nalezli uhynulých. Je to podstatně více než v předchozích letech ve stejném období,“

sdělil ředitel krajské veterinární správy Ústeckého kraje Petr Pilous. 

Myslivci jsou také státem motivováni finančně, aby nedošlo k riziku zavlečení do České republiky. Petr Pilous konstatoval:

„Riziko tu zkrátka je, proto se myslivci snaží populaci divočáků snížit. V celé republice jsou totiž přemnožení. V loňském roce bylo v Česku uloveno 250 tisíc kusů černé zvěře a nic neubylo. Jejich reprodukční schopnost je obrovská,“

Africký mor prasat (AMP)

Africký mor prasat (AMP) je velmi nebezpečné, nakažlivé onemocnění domácích i divokých prasat všech plemen a věkových kategorií. Vnímavé jsou i další druhy z čeledi prasatovití (Suidae). AMP je charakteristický vysokou, téměř 100 % letalitou. Na člověka se nepřenáší.

Léčba AMP neexistuje. V současné době není k dispozici účinná vakcína, což významně komplikuje možnosti prevence proti této nebezpečné nákaze.

Buďte první, kdo okomentuje příspěvek

Jméno
E-mail
Váš komentář